Zapraszamy!

SCRAPBOOKING W BIBLIOTECE

22 lutego o godzinie 18:00, na trzecim już z kolei spotkaniu warsztatowym z serii „Scrapbooking w bibliotece” poznamy kolejne techniki i nową formę scrapbookingową. Tym razem będziemy wykorzystywać teksty i ilustracje ze starych kolorowych magazynów do stworzenia kolażowych ATC.


 

ATC (z ang. Artist Trading Cards) to niewielkich rozmiarów artystyczne, ręcznie wykonane karty. Z założenia nie są one przeznaczone do handlu, a jedynie do wymiany pomiędzy twórcami. Ich rozmiar 3,5 x 2,5 cala (8,9 x 6,4 cm), pochodzi od rozmiaru oryginalnych kart kolekcjonerskich (np. baseballowych), na których wzorowała się ta mała forma. Za jej prekursora uważa się Vanci Stirnemanna, szwajcarskiego artystę, który w 1996 roku zorganizował pierwszą wymianę ręcznie wykonanych kart na wystawie w Zurychu. Od tamtego czasu ATC stały się szalenie modne i wymieniają się nimi tworzące osoby na całym świecie. W Internecie istnieją specjalne portale, strony i grupy dyskusyjne, gdzie organizuje się wymiany na określonych zasadach lub w określonych tematach i technikach.


 

W wykonaniu ATC panuje pełna dowolność technik i użytych materiałów oraz tematyki, chyba, że karta tworzona jest na wyzwanie lub wymianę z wcześniej określonym tematem przewodnim. Na odwrotnej stronie ATC umieszcza się informacje o autorze i samej karcie: tytuł karty, imię i nazwisko lub pseudonim twórcy, dane kontaktowe (np. adres e-mail), można też podać kraj autora, datę powstania karty, numer karty w serii, tytuł wymiany (jeśli karta powstała na zorganizowaną wymianę).


 

Na najbliższych warsztatach zapoznamy się z małą formą ATC, zobaczymy przykłady wykonania kart w różnych technikach i tematyce. Samodzielnie stworzymy co najmniej jedno ATC, do wykonania którego użyjemy materiałów recyklingowych, a także profesjonalnych materiałów do scrapbookingu oraz różnorodnych  dodatków i mediów (farby akrylowe, gesso, tusze i inne). Wykorzystamy techniki mieszane, jak poznane już wcześniej techniki scrapbookingowe (tuszowanie, stemplowanie, używanie masek), wraz z elementami kolażu. Bawiąc się w zestawianie z przymrużeniem oka słów i obrazów, stworzymy unikalne, małe dzieła sztuki.

 

 

Zapisy tel.: 95-752-10-10.

Liczba miejsc ograniczona!