08.10.2014 – relacja / zapowiedź – 05.11.2014

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Co byśmy zrobili, gdyby okazało się, że nasz dziadek ma na sumieniu tysiące ludzkich żyć?  Tak trudne pytania stawialiśmy sobie 8 października, po lekturze wstrząsającej książki J. Teege i N. Sellmair „Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił”.



Jest to historia czarnoskórej kobiety, wychowywanej w rodzinie zastępczej, która w wieku 38 lat natrafia przypadkiem na książkę autorstwa biologicznej matki. Lektura ta na zawsze zmienia jej życie, bowiem dowieduje się, że jest wnuczką Amona Götha – jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich, komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Człowiek ten nie tylko administrował obozem, sam również mordował więźniów w sposób okrutny, wykorzystując każdą sytuację do zabicia człowieka, a swoim ofiarom zadawał wyszukane tortury Jennifer Teege postanawia zmierzyć się z przeszłością. Spotyka się z matką, której nie widziała od wielu lat, razem z dziennikarką Nikolą Sellmair bada historię swojej rodziny, odwiedza miejsca związane z tą przeszłości – przyjeżdża do Polski. Krok po kroku tworzy historię własnego wyzwolenia.

 

 


Obejrzany przez nas wywiad z autorką książki jeszcze bardziej utwierdził nas w przekonaniu, że książka jest jej swoistą walką z cieniami przeszłości, próbą uwolnienia się od ciążącego piętna: „Chcę chodzić w pozycji wyprostowanej, prowadzić normalne życie. Nie istnieje dziedziczony grzech. Każdy ma prawo tworzyć własną biografię”. Dyskutowaliśmy nad postawą babci autorki, zastanawialiśmy się, czy jej miłość do Götha była aż tak silna, że przymykała oczy na wszystkie popełniane przez niego zbrodnie, czy też żyła w strachu i dlatego nigdy nie sprzeciwiła się, nie zaprotestowała, nie zmusiła go do zaprzestania mordowania? Zdania była bardzo podzielone, bo każdy z nas ocenia przez pryzmat własnych doświadczeń i przeżyć. Książka godna polecenia i zastanowienia się, jak przeszłość naszych dziadków może wpłynąć na życie nasze i naszych dzieci.

 

Spotykamy się 5 listopada na rozmowie o książce
Jolanty Szwechłowicz „Tajemnice szkoły dla panien”.

 

Malwina Smycz
moderator Dyskusyjnego Klubu Książki