Tydzień Bibliotek

ALFRED SIATECKI

Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece rozpoczął się w piękne popołudnie 9 maja, kiedy to kilkunastu miłośników literatury przybyło na spotkanie ze znanym lubuskim pisarzem, urodzonym w Kostrzynie nad Odrą, Alfredem Siateckim.

 

Wstępem do rozmowy była teatralna miniatura, stworzona na podstawie fragmentu książki naszego gościa, przedstawiająca wywiad współczesnej dziennikarki z Janem z Kostrzyna. W główne role wcielili się Kasia Araszczuk i Mateusz Głowicki – aktorzy teatru STOP-KLATKA, prowadzonego przez Annę Żytkowiak.

  

Autor ujął czytelników opowieściami o dzieciństwie spędzonym w Kostrzynie, o przygodach, jakie go spotykały, o swoim dorosłym życiu i wreszcie o swojej bogatej twórczości, w której zawsze – choć nie bezpośrednio – pojawia się Kostrzyn.

 

Zainteresowanie czytelników wzbudziły również „rozmowy nieautoryzowane albo nieodbyte o mniej znanych lub zapomnianych wydarzeniach z dziejów Środkowego Nadodrza” pt. „Klucz do bramy" i „Drugi klucz do bramy". Już jesienią ukaże się trzecia część wywiadów z nieżyjącymi już, a znaczącymi dla regionu lubuskiego osobami.

 

Na koniec spotkania Alfred Siatecki przeczytał swoje wystąpienie „Mój Kostrzyn jest w mojej głowie” zawarte w publikacji „Obraz mojej miejscowości w literaturze pięknej”*, którą podarował następnie naszej bibliotece i jej czytelnikom. Oto jego fragment:

 

„(…) O Kostrzynie nie napisałem żadnej książki. To nie znaczy, że miasto mojego urodzenia nie istnieje w moich opowiadaniach i powieściach. Ono jest w każdym utworze, lecz nigdy nie nazywa się tak, jak w moim dowodzie tożsamości. Moi bohaterowie – czy to w trzeciej, czy w pierwszej osobie – chodzą ulicami Kostrzyna, bywają u znajomych i przyjaciół na Zatorzu albo na Warnikach. Przechodzą obok pierwszego na Ziemi Lubuskiej, od nowa postawionego kościoła. (…) Najbliżej podania prawdziwej nazwy mojego miasta byłem w powieści „Jubel”. Napisałem, że jej akcja dzieje się tam, gdzie Warta wpada do Odry. (…)”*

 

I tę powieść właśnie – wydaną w roku 1987, napisaną językiem groteskowym, traktującą o przygotowaniach Kostrzyna nad Odrą do jubileuszu 700-lecia – rekomendujemy Państwu obok całej twórczości Alfreda Siateckiego, która w dużej części dostępna jest w naszej bibliotece.

 

Było to pierwsze spotkanie pisarza z kostrzyńskimi czytelnikami w jego rodzinnym mieście.

 

*„Obraz mojej miejscowości w literaturze pięknej”, pod redakcją Marii Wasik i Jana Wiktora Tyry, Miejska Biblioteka Publiczna, Żary, 2011