08.04.2015 – relacja / zapowiedź – 13.05.2015

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Uzależnienie od nowoczesnych technologii. Czym się objawia? Jakie ją jego skutki? A przede wszystkim w jakim stopniu dotyczy nas, Polaków? 8 kwietnia 2015 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Susan Maushart „E-migranci. Pół roku życia bez internetu, telefonu i telewizji”.

 

Oceny książki były niejednoznaczne. Autorce wprawdzie nie można odmówić erudycji, którą z wdziękiem popisuje się niemal na każdej stronie. Jednak język, jakim się posługuje, dla przeciętnego odbiorcy może być trudny do zrozumienia, szczególnie odbiorcy słabo zorientowanego w nowoczesnych technologiach. Z drugiej strony książka porusza problemy niezwykle ważne aktualne – jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie i relacje z innymi oraz czy możliwe jest zawrócenie z tej drogi rozwoju i odcięcie się od nowoczesności. Osobiste doświadczenia autorki i wnioski, jakie z nich wyciągnęła, stały się dla klubowiczów punktem odniesienia, chociaż w dyskusji równie chętnie sięgano po przykłady z naszego podwórka.



„E-migranci” to opowieść napisana przez australijską dziennikarkę , która wraz z trójką swoich dzieci na pół roku całkowicie odcięła się od nowoczesnych technologii – internetu, smartfonów, telewizji i konsoli, a przez pierwszy tydzień nawet od elektryczności.  Klubowicze zgodnie uznali, że – chociaż napisana trudnym językiem – książka Susan Maushart jest godna polecenia.

Ponadto w kwietniu nasi klubowicze polecają do przeczytania następujące pozycje:

  • Catrin Collier – „Córka Magdy”
  • Paweł Huelle – „Śpiewaj ogrody”
  • Julia Barnes – „Cytrynowy stolik”
  • Arno Geiger – „Stary król na wygnaniu”
  • Anna Janko – „Mała zagłada”


Michał Słupczyński

Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą