Narodowe Czytanie 2015

POCZYTALIŚMY W PARKU PO RAZ TRZECI!

W sobotnie popołudnie,
5 września, byliśmy jedną z ponad 1600 miejscowości
w całej Polsce, w której rozbrzmiewały słowa Lalki
Bolesława Prusa.

 

 

 

Już po raz trzeci włączyliśmy się w „Narodowe Czytanie”, akcję zainicjowaną przez byłego Prezydenta Bronisława Komorowskiego, a w tym roku pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, mającą na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

Podobnie jak dwie poprzednie akcje,
tak i tegoroczna odbyła się w Parku Miejskim.

 

 

 

 

 


Tym razem do wspólnego czytania „Lalki” zaprosiliśmy dzieci z warsztatów teatralnych, prowadzonych przez Justynę Streichsbier z Kostrzyńskiego Centrum Kultury, które odważnie odczytały jeden z odcinków adaptacji powieści, poświęcony pojedynkowi Wokulskiego z baronem Krzeszowskim. Młodzi aktorzy zdobyli serca publiczności i otrzymali gromkie brawa. Autorem adaptacji jest Bronisław Maj – literaturoznawca, poeta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

.

 

 

 

Również członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece nie tylko fantastycznie wcielili się w swoje role, ale i wyglądali jak prawdziwi pozytywistyczni bohaterowie.

 

 

Na kilku stolikach w parku przygotowaliśmy dla publiczności książki Bolesława Prusa, które można było wziąć ze sobą i dodatkowo otrzymać okolicznościowy stempel przysłany przez Kancelarię obecnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 


 

Po części artystycznej przyszedł czas na publiczność. Dla wszystkich chętnych, wspólnie z Katarzyną Olejnik z Kostrzyńskiego Centrum Kultury, przygotowaliśmy dwie wersje gry terenowej. Pierwsza polegała na tym, że po krótkiej wizycie w garderobie pod chmurką i delikatnej charakteryzacji (do wyboru były sukienki, koszule, spódnice, mnóstwo szali i apaszek oraz kilkanaście pięknych kapeluszy) uczestnicy występowali na scenie i czytali wybrany fragment powieści.




 

Druga, nieco bardziej rozbudowana wersja gry, obejmowała dodatkowe cztery punkty. W pierwszym uczestnicy mieli za zadanie wypełnić luki w treści fragmentu kodeksu karnego, tak aby była ona absurdalna i zabawna. Fragment ten dotyczył kradzieży. Konkurencja ta nie pojawiła się przypadkowo, bowiem inspiracją dla Prusa do nadania tytułu powieści, była głośna wówczas sprawa sądowa o kradzież lalki. Drugim punktem były skoki w workach, symbolizujące wyścigi konne, o których mowa w powieści.

 

 

 

W punkcie trzecim można było wykazać się kreatywnością podczas pisania listów miłosnych Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej, gdzie trzeba było zawrzeć 5 przypadkowych słów, wylosowanych wcześniej. Na koniec uczestnicy własnoręcznie tworzyli małe laleczki, które potem zabierali ze sobą do domu..

 

 

 

 

 

Wszyscy z entuzjazmem podchodzili do wykonywania zadań. Każdy kto odczytał wybrany fragment powieści został sfotografowany i wkrótce może zgłosić się do naszej biblioteki po odbiór zdjęć. 

 

 

W nagrodę wybierali książki i otrzymywali bawełniane torby z logo akcji, ufundowane przez Miasto Kostrzyn nad Odrą.

 

 

 

 

 

 


 

Publiczność rozsmakowała się w pysznych tortach przygotowanych przez naszą biblioteczną księgową. Dodatkowo – w ramach podziękowań za dzielne kibicowanie mimo prawdziwie jesiennej pogody –postanowiliśmy nagrodzić publiczność i każdy mógł zabrać ze sobą do domu torby pełne książek.

 


 

Prezydent zapowiedział, że w przyszłym roku o temacie Narodowego Czytania zadecydują Polacy, a tytuł dzieła ogłoszony zostanie 1 lutego — w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Dziękujemy za obecność mimo niesprzyjającej pogody
i już dziś zapraszamy na kolejne wspólne Narodowe Czytanie.

 

Malwina Smycz