styczeń - relacja / luty - zapowiedź

MŁODZIEŻOWY KLUB KSIĄŻKI

Można w nie wierzyć lub nie, ale to nie zmienia faktu, że są obecne w naszym życiu i wyobraźni, w literaturze, malarstwie i filmie. Anioły. Istoty, które mają opiekować się ludźmi i strzec boskich tajemnic. O niezwykłej relacji małej dziewczynki z aniołem opowiada książka Doroty Terakowskiej pt. „Tam gdzie spadają anioły”. W ostatni piątek stycznia rozmawialiśmy o niej na spotkaniu Młodzieżowego Klubu Książki.


W 2017 roku, na prośbę samej młodzieży, spotkania klubu będą się odbywały co dwa tygodnie, tym samym czeka nas więcej ciekawych książek i burzliwych dyskusji. To niesamowite, że są nastolatki, które z własnej woli spędzają piątkowe wieczory w bibliotece i dyskutują o przeczytanych książkach.


Książka Doroty Terakowskiej poruszyła wszystkich uczestników spotkania, jednak młodzi klubowicze podzielili się w jej ocenach. Niektórzy nie kryli, że nie wierzą w anioły i odważnie bronili swojego stanowiska. Inni przyznawali, choć czasem nieśmiało, że w anioły wierzą, choć na pewno nie łatwo jest uwierzyć w to, że anioła można spotkać i z nim porozmawiać, a tym bardziej nawiązać głębszą relację.


 Zdecydowanie najbardziej zapadły w pamięci klubowiczów kwestie zupełnie uniwersalne, jak choćby przekonanie, że dobro nie może istnieć bez zła i że te dwie siły się uzupełniają.

 

 

„Tam gdzie spadają anioły” Doroty Terakowskiej to opowieść o małej Ewie, dziewczynce, która poznała, a zaraz potem straciła swojego anioła stróża. To zdarzenie na zawsze zmieni życie Ewy i całej jej rodziny, niosąc za sobą lawinę nieoczekiwanych zdarzeń. Książka jest także opowieścią o dojrzewaniu do pełni człowieczeństwa, odkrywaniu tajemnic ludzkiego życia oraz o sensie cierpienia, miłości i poświęcenia dla innych.


Uzupełnieniem dyskusji były fragmenty dwóch filmów. „Miasto aniołów” z Nicolasem Cage’em opowiada o codziennej pracy anioła stróża oraz o możliwości doświadczenia pełni człowieczeństwa, które nierozerwalnie łączy się z cierpieniem. „K-Pax” z Jeffem Bridgesem i Kevinem Spaceyem porusza z kolei kwestię wiary w rzeczy niewytłumaczalne, jak to, czy bohater jest kosmitą z planety K-Pax, czy umysłowo chorym człowiekiem. Tylko od widza, tak jak od czytelnika powieści Terakowskiej, zależy, w co chce uwierzyć.

 

Następne spotkanie klubu odbędzie się
17 lutego 2017 roku (piątek) o godzinie 18:00.
Tematem dyskusji będzie książka Erica-Emmanuela Schmitta
pt. „Oskar i pani Róża”.

 

Michał Słupczyński