13 lutego - 26 maja - relacja

PRACOWNIA ROBOTYKI

Zaczynali zimą, niektórzy jeszcze wcześniej. Raz w tygodniu spotykali się, wytężali umysły i rozwijali wyobraźnię, by wspólnie tworzyć urządzenia, które być może kiedyś będą dla wszystkich oczywistą codziennością, ale dziś niejednego wprawiają w osłupienie.

 

Mowa u uczestnikach zajęć bibliotecznej Pracowni Robotyki, którzy w maju zakończyli swoje moduły zajęć z konstruowania i programowania.

 

Pracownia Robotyki wyposażona jest w zestawy programowalnych klocków LEGO Mindstorms EV3 wraz z licencją wielostanowiskową do ich programowania (zakupione ze środków budżetu Miasta Kostrzyn nad Odrą), komputery stacjonarne (zakupione z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”) oraz
i-Pady (wygrane w konkursie „Tablety w Twojej bibliotece”), a także laptop i projektor.

 


 

Pierwsze cykle zajęć były adresowane do młodzieży i dzieci ze starszych klas szkół podstawowych. Od października 2016 roku udało nam się rozszerzyć działalność Pracowni Robotyki o zajęcia dla dzieci młodszych, dzięki hojności Telemond Holding, który ufundował Bibliotece 6 zestawów programowalnych klocków Lego WeDo. Możliwość utworzenia tej grupy zawdzięczamy również panu Marcinowi Makowskiemu programiście, który zgodził się poprowadzić wszystkie poniedziałkowe zajęcia od 3 października 2016 roku jako wolontariusz.

 

 

22 maja odbyły się ostatnie zajęcia dzieci z klas I-III, które spotykały się w Bibliotece od  13 lutego. Wcześniej nigdy nie miały do czynienia z programowaniem i swoją przygodę zaczynały zupełnie "od zera". Dzięki temu poziom w grupie był wyrównany i wszyscy wspierali się nawzajem.

 

 

 

 

 

 

W ciągu tych czterech miesięcy zupełnie niedoświadczeni amatorzy stopniowo zamieniali się w prawdziwych specjalistów, którzy potrafili zaskoczyć instruktora niejednym trudnym pytaniem.

 

 

Na każdych zajęciach powstawały nowe niesamowite konstrukcje - marsjańskie łaziki, owady latające, urządzenia sterowane na odległość. Wszystkie były dziełem samych uczestników, którzy z każdym tygodniem coraz bardziej wierzyli we własne możliwości, a to bez wątpienia jedna z największych korzyści.

 

 

Z kolei 23 maja swój cykl zajęć zakończyli gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Tym razem była to grupa mieszana, w której oprócz nowicjuszy znalazły się też osoby mające za sobą pierwsze doświadczenia w programowaniu. Zajęcia prowadził instruktor programista Bartłomiej Miszkiel.

 

 

 

Bardzo nas cieszy, że w męskim gronie znalazły się dwie dziewczyny, które też chcą rozwijać swoje programistyczne zainteresowania.

 

 

Był to dla nich czas nauki oraz ciężkiej, wytężonej pracy, bo w  końcu programowanie wymaga wiedzy nie tylko informatycznej, ale również podstaw fizyki, inżynierii, umiejętności wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych, a nawet znajomości języka angielskiego, ponieważ wiele fachowych terminów nie ma swoich polskich odpowiedników.


 

 

 

 

 

Młodzi programiści chyba sami siebie nie podejrzewali o takie zdolności. Teraz mają już sporą wiedzę o funkcjonowaniu urządzeń, które pomagają ludziom w codziennym życiu i pracy.

 

 

Swoje spotkania zakończył również Klub Kodera, czyli grupa adeptów Pracowni Robotyki, którzy swoją przygodę z programowaniem zaczynali na naszych zajęciach jeszcze w 2015 roku, tak jak w tym roku ich młodsi koledzy i koleżanki. Obecnie kontynuują pracę na poziomie zaawansowanym, przygotowując ambitne projekty, które przynajmniej raz w roku prezentują szerszej publiczności.


Na wiosennych zajęciach wymyślili i stworzyli dwa urządzenia: Great Ball Contraption, czyli maszynę transportującą kulki w obiegu zamkniętym, zbudowaną z programowalnych klocków Lego Mindstorms EV3 oraz cyfrowy skaner - również w całości złożony z klocków Lego. A wszystko z zamiarem zaprezentowania się podczas Święta Miasta "Kostrzyn na fali" 2017.


 

 

Zajęcia, co prawda, zakończone, ale na dzieci i młodzież z wiosennych grup czeka jeszcze jedna atrakcja - wizyta w firmie Teleskop oraz innych firmach wchodzących w skład Telemond Holding, gdzie będą mogły zobaczyć, jak roboty zaprojektowane przez profesjonalnych programistów pomagają w codziennej pracy wielu ludziom i jak powstają produkty, których bez udziału robotów by nie było.

 

Pracownia Robotyki wznowi swoją działalność w 2018 roku już w wyremontowanej siedzibie Biblioteki przy ul. Dworcowej 7. Szczegółowe informacje i harmonogram zajęć będą dostępne na naszej stronie.

 

 

Michał Słupczyński