Za nami ostatnie w tym półroczu warsztaty Pracowni Robotyki. Przez ostatnie trzy miesiące trzy grupy uczniów szkół podstawowych spotykały się raz w tygodniu, aby wytężać umysły, rozwijać wyobraźnię, a dzięki temu wspólnie tworzyć urządzenia, które niejednego wprawiają w osłupienie.
Mowa u uczestnikach zajęć bibliotecznej Pracowni Robotyki, którzy w maju zakończyli swoje moduły zajęć z konstruowania i programowania.
Pracownia Robotyki wyposażona jest w zestawy programowalnych klocków LEGO Mindstorms EV3 wraz z licencją wielostanowiskową do ich programowania, komputery stacjonarne (zakupione ze środków budżetu Miasta Kostrzyn nad Odrą) oraz i-Pady (wygrane w konkursie „Tablety w Twojej bibliotece”), a także projektor ufundowany przez firmę Telemond Holding.
Dzięki zaangażowaniu Telemond Holding, który ufundował Bibliotece 6 zestawów programowalnych klocków Lego WeDo, uudało nam się rozszerzyć działalność Pracowni Robotyki. Wiele zawdzięczamy również panu Marcinowi Makowskiemu – programiście, który zgodził się poprowadzić wszystkie poniedziałkowe zajęcia jako wolontariusz.
W ciągu trzech miesięcy zupełnie niedoświadczeni amatorzy stopniowo zamieniali się w prawdziwych specjalistów, którzy potrafili zaskoczyć instruktora niejednym trudnym pytaniem.
Na każdych zajęciach powstawały nowe niesamowite konstrukcje - marsjańskie łaziki, urządzenia sterowane na odległość. Wszystkie były dziełem samych uczestników, którzy z każdym tygodniem coraz bardziej wierzyli we własne możliwości, a to bez wątpienia jedna z największych korzyści.
Bardzo nas cieszy, że w męskim gronie znalazły się dwie dziewczyny, które też chcą rozwijać swoje programistyczne zainteresowania.
Był to dla nich czas nauki oraz ciężkiej, wytężonej pracy, bo w końcu programowanie wymaga wiedzy nie tylko informatycznej, ale również podstaw fizyki, inżynierii, umiejętności wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych, a nawet znajomości języka angielskiego, ponieważ wiele fachowych terminów nie ma swoich polskich odpowiedników.
Młodzi programiści chyba sami siebie nie podejrzewali o takie zdolności. Teraz mają już sporą wiedzę o funkcjonowaniu urządzeń, które pomagają ludziom w codziennym życiu i pracy.
Zajęcia, co prawda, zakończone, ale na dzieci i młodzież z wiosennych grup czeka jeszcze jedna atrakcja - wizyta w firmie Teleskop oraz innych firmach wchodzących w skład Telemond Holding, gdzie będą mogły zobaczyć, jak roboty zaprojektowane przez profesjonalnych programistów pomagają w codziennej pracy wielu ludziom i jak powstają produkty, których bez udziału robotów by nie było.
Tuż przed wakacjami uczestnicy zajęć w Pracowni Robotyki naszej Biblioteki wybrali się na wycieczkę po halach produkcyjnych firmy Teleskop – wchodzącej w skład Telemond Holding, który objął mecenatem biblioteczne warsztaty konstruowania i programowania.
Na początek przedstawiciele firmy przygotowali dzieciom poczęstunek oraz krótką prezentację na temat działalności Telemond Holding. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jakie urządzenia są produkowane w jego kostrzyńskich bazach oraz gdzie najczęściej trafiają gotowe produkty.
Po prezentacji przyszedł czas na zobaczenie wszystkiego na żywo w halach produkcyjnych, gdzie dla bezpieczeństwa udaliśmy się zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe oraz okulary ochronne. Oprowadzał nas pracownik firmy Teleskop. Wielkie roboty robiły ogromne wrażenie.
Dzieci słuchały informacji z dużym zainteresowaniem, zadając przy tym bardzo rezolutne pytania, które niejednokrotnie zaskoczyły dorosłych uczestników spotkania. Nie ma wątpliwości, że nasze zajęcia przyciągnęły ambitnych młodych ludzi, którzy być może w przyszłości zostaną konstruktorami lub programistami.
Na zakończenie wycieczki wszyscy uczestnicy otrzymali od Telemond Holding zestawy upominków składające się z firmowych gadżetów.
Pracownia Robotyki wznowi swoją działalność jesienią 2018 roku. Szczegółowe informacje i harmonogram zajęć będą dostępne na naszej stronie.
Michał Słupczyński