Relacja 31-07-2018

SŁUCHAMY GŁOSÓW PRZYRODY

 

 

 

Książka sposobem na wiedzę.

Po wiedzę sięgaj do książek.

 

 

 

 

 

 

Hasła te przyświecały dzisiejszemu spotkaniu

z Panią Magdą Mądrawską-Okołów

z Fundacji NATURA-lnie.

 

 

Po raz drugi w trakcie Akcji Lato 2018 w kostrzyńskiej Bibliotece mieliśmy okazję wysłuchać ciekawostek z otaczającego nas świata.

 

 

Uczestnicy wakacyjnego spotkania wiedzą, że przyrodnik poszukuje przede wszystkim odpowiedzi na nurtujące go pytania i tłumaczy, dlaczego gałąź jest powyginana, szyszki wyglądają dziwnie, trzcina jest najwyższą trawą w Polsce, nie wszystkie gatunki pszczół mieszkają w ulach, gdyby nie bąki nie byłoby ogórków. Okazało się, że jabłka istnieją po to, żeby zjadł je dzik, bielik wcale nie jest orłem, rogi i poroże to nie to samo.

 

 

Pani Magda wyjaśniła, czym zajmuje się etnolog. Szuka podobieństwa między bajkami na całym świeci, spisuje wyliczanki, a jedna z najstarszych, popularna Ene, due, like, fake, torba, borba, ósme smake, deus, meus, kosmateus i morele baks sięga swoją historią Imperium Rzymskiego. Dzieci zobaczyły stare zabawki wykonane z situ, zapaskę, która kiedyś służyła za kaptur i dowiedziały się, że gdyby żyły dawno temu, wakacje spędzałyby pasąc gęsi lub krowy.

 

Na zakończenie, jako autorka artykułów przyrodniczych w piśmie Głos Przyrody, Pani Magda pomogła odszyfrować dziwnie brzmiące nazwy zwierząt i roślin. Zyzuś tłuścioch wcale nie jest grubym zwierzątkiem, ale niewielkim pajączkiem. Bąk to nie tylko owad, ale także ptak. Przytulia czepna nie jest milusim puchatym stworzeniem, lecz rośliną, która przyczepia się do sierści zwierząt, które transportują ją w odległe miejsca. Krytoryjek olchowiec jest szkodnikiem drzew, który bardzo dobrze kamufluje się.

 

 

A w najbliższy czwartek zapraszamy na językowe łamańce

i ćwiczenia z myślenia.

 

Od przyszłego wtorku zapraszamy

na JĘZYKOWE POTYCZKI

z Klaudią Klimek. 

 

 

 

Elżbieta Jaworek-Klatta

Promotor Czytelnictwa