luty - czerwiec - relacja

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ PRACOWNI ROBOTYKI I WIZYTA W FIRMIE TELESKOP

Za nami ostatnie w tym półroczu warsztaty Pracowni Robotyki. Przez ostatnie miesiące cztery grupy uczniów szkół podstawowych spotykały się raz w tygodniu, aby wytężać umysły, rozwijać wyobraźnię, a dzięki temu wspólnie tworzyć urządzenia, które niejednego wprawiają w osłupienie.

 

 

Mowa u uczestnikach zajęć bibliotecznej Pracowni Robotyki, którzy właśnie zakończyli swoje moduły zajęć z konstruowania i programowania.

 

 

 

 

Z zupełnie niedoświadczonych amatorów stopniowo zamieniali się w prawdziwych specjalistów, którzy potrafili zaskoczyć instruktora niejednym trudnym pytaniem.

 

 

Na każdych zajęciach powstawały nowe niesamowite konstrukcje - marsjańskie łaziki, urządzenia sterowane na odległość. Wszystkie były dziełem samych uczestników, którzy z każdym tygodniem coraz bardziej wierzyli we własne możliwości, a to bez wątpienia jedna z największych korzyści.

 

 

 

Bardzo nas cieszy, że w męskim gronie znalazły się kilka dziewczyn, które też chcą rozwijać swoje programistyczne zainteresowania.

 

 

Był to dla nich czas nauki oraz ciężkiej, wytężonej pracy, bo w końcu programowanie wymaga wiedzy nie tylko informatycznej, ale również podstaw fizyki, inżynierii, umiejętności wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych, a nawet znajomości języka angielskiego, ponieważ wiele fachowych terminów nie ma swoich polskich odpowiedników.

 

 

 

Młodzi programiści chyba sami siebie nie podejrzewali o takie zdolności. Teraz mają już sporą wiedzę o funkcjonowaniu urządzeń, które pomagają ludziom w codziennym życiu i pracy.

 

 

Tuż przed wakacjami uczestnicy zajęć w Pracowni Robotyki naszej Biblioteki wybrali się na wycieczkę po halach produkcyjnych firmy Teleskop – wchodzącej w skład Telemond Holding, który objął mecenatem biblioteczne warsztaty konstruowania i programowania.

 

 

Na początek dowiedzieliśmy się od pracownika firmy Telemond, jakie urządzenia są produkowane w jej kostrzyńskich bazach oraz gdzie najczęściej trafiają gotowe produkty. Na wielkich fotografiach można było zobaczyć jedne z najnowocześniejszych i największych robotów na świecie.

 

 

 

Później przyszedł czas na zobaczenie wszystkiego na żywo w halach produkcyjnych, gdzie dla bezpieczeństwa udaliśmy się zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe oraz okulary ochronne. Oprowadzał nas pracownik firmy Teleskop. Wielkie roboty robiły ogromne wrażenie. Mogliśmy zobaczyć, jak laser przecina blachę (dzieci podglądały przez małe okienko), a także jak metal odparowuje w bardzo wysokiej temperaturze. Widzieliśmy też ciężkie bloki metalowe podnoszone za pomocą wielkich magnesów.

 

Dzieci słuchały informacji z dużym zainteresowaniem, zadając przy tym bardzo rezolutne pytania, które niejednokrotnie zaskoczyły dorosłych uczestników spotkania. Nie ma wątpliwości, że nasze zajęcia przyciągnęły ambitnych młodych ludzi, którzy być może w przyszłości zostaną konstruktorami lub programistami.

 

 

Na zakończenie wycieczki wspólnie wydaliśmy pożegnalny okrzyk do wielkiej rury, a wszyscy uczestnicy otrzymali od Telemond Holding zestawy upominków składające się z firmowych gadżetów.

 

 

Wielkie podziękowania kierujemy do pani Marioli Makowskiej – Kierownika Biura Zarządu firmy Teleskop, która zainicjowała projekt Robotyka z Telemond i do końca się nim opiekowała – za ogromne zaangażowanie w całe przedsięwzięcie!

 

 

 

Pracownia Robotyki wznowi swoją działalność jesienią 2019 roku. Szczegółowe informacje i harmonogram zajęć będą dostępne na naszej stronie.

 

Michał Słupczyński