29.11.2019 - relacja

ANDRZEJKI DLA CAŁYCH RODZIN

W piątkowy wieczór, 29 listopada, w bibliotece odbywały się Andrzejki. Nie miały one jednak współczesnej formy - zabawy tanecznej, a przybliżały dawne tradycje i zwyczaje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez wiele lat wigilia świętego Andrzeja przeznaczona była wyłącznie dla Panien. Był to niezwykły, pełen magii wieczór, o charakterze matrymonialnym. Wróżby andrzejkowe traktowano baaardzo poważnie! Przyszłość przepowiadano na wiele sposobów – lejąc wosk, układając buty, rzucając monetą do wody, czy skórką z jabłka przez lewe ramię. Losowano też specjalne, magiczne przedmioty, które symbolizować miały przyszłość. I tak np. wylosowanie ruty oznaczało staropanieństwo, moneta oznaczała bogactwo, kwiat - szczęście, kłos – dobrą pracę, a lalaeczka…pannę z dzieckiem.

 

Wróżb było bardzo, bardzo dużo.  My, podczas Andrzejek wróżyliśmy sobie na kilkanaście sposobów. W tajemniczej atmosferze, w blasku świec, opowiadaliśmy też o genezie tego święta, o dawnych przesądach, tradycjach. W naszym spotkaniu wzięli udział zarówno dorośli (co kiedyś byłoby niemożliwe) jak i dzieci – dziewczynki i chłopcy. Dawno temu chłopcy spotykali się jednak podczas odrębnego obrzędu nazywanego Katarzynkami. Obchodzono go kilka dni przed Andrzejkami. Obyczaj ten jednak zaginął już około 100 lat temu. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym wróżbom obyczaj Andrzejek będzie towarzyszył nam jeszcze przez wiele lat, a mali uczestnicy naszego spotkania, przekażą go kiedyś swoim dzieciom.

 

Magda Mądrawska-Okołów
prowadząca spotkanie

 

 

ANDRZEJKI DLA CAŁYCH RODZIN