Paszporty Polityki za rok 2020

Mira Marcinów laureatką Paszportów POLITYKI w dziedzinie Literatury

Paszporty POLITYKI zostały wręczone po raz 28.Nagrodę w dziedzinie Literatury zdobyła Mira Marcinów, filozofka i doktor psychologii. Jeden egzemplarz nagrodzonej książki pt. "Bezmatek" mamy w naszych zbiorach. Są chętni? Zapraszamy do Biblioteki.

 

Mira Marcinów otrzyzmała nagrodę "za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego".

 

 

 

Urodzona w 1985 r. w Szczecinku filozofka i doktor psychologii pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2017 r. ukazał się tom 1 jej „Historii polskiego szaleństwa”. Wcześniej opublikowała „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” i – wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”. Rok temu została finalistką Nagrody Naukowej POLITYKI, a w tym roku otrzymała nominację za swój debiut prozatorski „Bezmatek” (wyd. Czarne), napisaną wyjątkowym, zarazem dzikim i precyzyjnym językiem opowieść o relacji córki i matki.

 

Nominowani w tym roku byli także Igor Jarek oraz Patrycja Sikora.

 

Galę poprowadzili tradycyjnie Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, Jak przyznał redaktor naczelny tygodnika "Polityka", to była najtrudniejsza edycja Paszportów w historii. A wręczający nagrodę w kategorii Kultura cyfrowa Edwin Bendyk, zarazem były szef działu naukowego „Polityki” podkreślił, że pandemia nie odebrała artystom kreatywności, może wręcz przeciwnie, gimnastykowali się, żeby wyjść z nią do widzów.

 

Podczas gali wracał jeden wniosek: dla kultury to był jakościowo świetny rok. I był to także rok ulicznego buntu. – Nasza płyta nie zmieni tego świata. Działamy w wielkiej wkurzonej grupie osób, które chcą głośno mówić, że mają dość. Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie kobiety, artystki, które przetarły szlaki – mówiła Siksa, odbierając Paszport w kategorii Muzyka popularna. Jak podkreśliła, w Polsce w końcu dochodzą do głosu mniejszości. – Oczywiście krzyczę na scenie, ale to nie jedyna droga w ruchu oporu. Radykalność można pokazywać na różne sposoby – dodała.

 

Swój Paszport zadedykowała kobietom także Mira Marcinów, laureatka w dziedzinie literackiej, która miała ze sobą maseczkę ze słynną błyskawicą, symbolem Strajku Kobiet. Podobnie Marta Malinowska, która odebrała nagrodę w kategorii Kultura cyfrowa, przyznaną w tym roku studiu Different Tales. – Chciałabym zadedykować ten Paszport wszystkim, którzy wzięli swój gniew i wyszli z nim na ulice, żeby zrobić coś z otaczającą nas rzeczywistością - powiedziała Mira Marcinów.

 

źródło: polityka.pl

oprac. M.Słupczyński