grudzień 2011 - relacja

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

6 grudnia w naszej bibliotece odbyło się ostatnie tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omówiliśmy książkę Mariusza Szczygła  „Niedziela, która zdarzyła się w środę” .  

 

 

 

 

Jest to zbiór 16 reportaży trzydziestoletniego wówczas Mariusza Szczygła, który już od sześciu lat był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Poświęcone są one zmianom, jakie zaszły w polskim społeczeństwie po przemianach ustrojowych w 1989 roku.

 

Z wielką dokładnością przedstawiają specyfikę aktualnej w danym momencie rzeczywistości, gdzie nadzieja miesza się z rozczarowaniem. Jest mowa o ludziach, którzy oszołomieni nagłą możliwością wyboru starają się odnaleźć w nowych realiach. Pojawia się możliwość zrobienia ogromnej kariery w Amwayu, tworzy się nowy rodzaj muzyki – disco polo.

 

Ludzie zaczynają wierzyć, że wszystko, o czym dotąd tylko marzyli może się spełnić. W Polsce otwarta zostaje pierwsza restauracja McDonald, rozpoczyna się budowa Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, dzieciom nadaje się imiona zaczerpnięte z wenezuelskich telenowel.

 

Polska w okresie transformacji to kraj, w którym jedni się budzą, a inni gubią. Upadają fabryki, szaleje bezrobocie, wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie ze zmianami, świat nagle przestaje być przewidywalny i bezpieczny.

 

Klubowicze dzielili się wspomnieniami i refleksjami, jakie wywołała w nich przeczytana książka. Okazało się, że prawie każdy miał kiedyś do czynienia z produktami firmy Amway, wielu z nich było w Licheniu, a wszyscy słyszeli wielokrotnie muzykę disco-polo. W przedstawionych historiach każdy odnalazł jakieś elementy ze swojego życia.

 

Jedna z klubowiczek wspomniała o nadziei, z jaką wchodziła w lata 90-te. Nadziei na własne mieszkanie, nowe perspektywy. Inna czytelniczka uznała, że książka Szczygła opisuje historie „od śmietnika po niebo”, czyli od biedy, beznadziei, po nowe możliwości i lepsze życie. Książka została dobrze oceniona przez klubowiczów, którzy podkreślili, że czyta ją się lekko i z przyjemnością.

 

 

W trakcie spotkania odwiedził nas nieoczekiwany, ale bardzo miły gość
– sam Święty Mikołaj.

 

      

 

Wszyscy klubowicze, w nagrodę za czytanie książek i staranne przygotowywanie się do wszystkich spotkań DKK, otrzymali od Mikołaja prezenty.

 

 

A Mikołajowi tak spodobała się atmosfera panująca na spotkaniu, że został trochę dłużej, żeby posłuchać ciekawej dyskusji o literaturze.

 

Następne spotkanie odbędzie się 10 stycznia 2012 r. i dotyczyć będzie książki Wojciecha Manna
„Rock Mann, czyli jak nie zostałem saksofonistą”.